Тонкий і товстий клієнт 1С – в чому відмінності

123 2 Адміністрування

Товстий клієнт 1С

Якщо ви використовуєте 1С в режимі товстого клієнта, це означає, що всі операції над даними проводяться безпосередньо на робочому місці користувача, а самі дані зберігаються на сервері, куди і звертається за ними клієнтську програму.
Такий клієнт може виконувати практично всі функції і працювати з прикладними типами даних.
Установка товстого клієнта 1С виконується із загального дистрибутива системи, де він зазначений як окремий компонент. З питанням, як запустити товстий клієнт 1С 8.3, теж не повинно виникнути труднощів — він запускається виконуваним файлом 1cv8.exe.

Тонкий клієнт 1С

Робота в режимі тонкого клієнта 1С означає, що на сервері, крім зберігання даних, виповнюється практично весь програмний код, запити, зберігаються тимчасові файли і кеш. На своєму робочому місці користувач тільки вводить вихідні дані і бачить у себе на моніторі відображення результату.
Установка тонкого клієнта 1С виконується з дистрибутива 1С. Якщо у вас його немає, так як ви, наприклад, працюєте з хмарної 1С і орендуєте її, то окремий дистрибутив можна скачати на сайті 1С. Обов’язково простежте, щоб його версія відповідала використовуваної у вас версії платформи.

Тонкий клієнт для 1С: Підприємство запускається з виконуваного файлу 1cv8c.exe.
Окремо варто згадати, що для тонкого клієнта 1С 8.3 файловий варіант роботи не рекомендується, краще клієнт-серверний режим. Хоча файловий режим і можливий, весь код буде виконуватися на комп’ютері користувача, що зводить до нуля всі переваги тонкого клієнта.

Товстий і тонкий клієнт 1С: відмінності і рекомендації по використанню

Як бачите, основна різниця між тонким і товстим клієнтом 1С полягає в тому, де проводяться основні обчислення — на сервері або на робочому місці користувача.
Це накладає певні обмеження на використання того чи іншого варіанту роботи:

 • важлива відмінність тонкого і товстого клієнта 1С — робота з «Конфігуратором» і з консоллю запитів можлива тільки в режимі товстого клієнта
 • товстий клієнт працює по протоколу TCP / IP, отже, досить вимогливий до каналу зв’язку, так як для його роботи потрібно обмінюватися з сервером порівняно великими обсягами інформації
 • тонкий клієнт 1С працює виключно в режимі керованого застосування, доступний користувачеві функціонал обмежений в порівнянні з функціоналом товстого, наприклад, не можна оперувати прикладними типами даних
 • з використанням тонкого клієнта можлива робота з 1С через інтернет — тонкий клієнт може підключатися до веб-сервера через http або https
 • У товстого клієнта досить великий обсяг дистрибутива, можуть виникнути деякі складності з його установкою, настроюванням, оновленням — бажано, щоб цим займався кваліфікований фахівець. Тоді як установка, настройка тонкого клієнта 1С 8.3, підключення інформаційної бази під силу будь-якому більш-менш просунутому користувачеві.

Веб-клієнт 1С

Веб-клієнт 1С — за своєю суттю це не окремий додаток, а скоріше технологія, що дозволяє працювати в звичному середовищі 1С за допомогою браузера, просто вказавши в адресному рядку адресу відповідного веб-сервера 1С. Для його роботи знадобиться попередньо розгорнути веб-сервер і опублікувати на ньому інформаційну базу, також веб-клієнт буде працювати тільки з конфігурацією 1С, що підтримує вимоги до тонкому клієнтові.
Веб-клієнт хороший тим, що для його роботи на призначеному для користувача пристрої взагалі нічого не потрібно встановлювати, він може функціонувати у всіх найпоширеніших браузерах. З мінусів можна відзначити обмежену функціональність і те, що наявність веб-сервера не завжди підходить за вимогами інформаційної безпеки.

Що швидше тонкий або товстий клієнт 1С?

Складно однозначно відповісти на питання: тонкий або товстий клієнт 1С що швидше?
Це залежить від умов використання.

 • У тонкого клієнта невисокі вимоги до пристрою користувача і каналу зв’язку, при цьому можливості системи майже повноцінно використовуються, проте робота може сповільнитися, якщо одночасно багато співробітників будуть використовувати ресурси сервера.
 • Товстий клієнт може вимагати значної потужності від комп’ютера користувача і хорошого каналу передачі даних, при цьому він забезпечує користувачу певну автономність, на його роботу не впливає те, скільки чоловік одночасно працюють з системою, чи є підключення до інтернету і т.д.

Тому перед вибором і налаштуванням 1С клієнта бажано проаналізувати, хто і як використовує 1С у вас в компанії, які види клієнтів 1С вам знадобляться.

 • Якщо це бухгалтерський відділ, що знаходиться в офісі, який можна забезпечити досить потужними комп’ютерами і нескладно організувати їх адміністрування, якщо всі ці комп’ютери підключені до локальної мережі — в такому випадку товстий клієнт буде зручніше.
 • Якщо ж вашим співробітникам часто доводиться працювати віддалено, через інтернет, тому що у них часті відрядження або вони просто знаходяться в інших містах, тому що така інфраструктура вашої компанії, якщо у них використовуються малопотужні ноутбуки або інші мобільні пристрої, то їм підійде настройка тонкого клієнта 1С.

Оновлення клієнтів 1С

І наостанок, пара слів про те, як оновлюються клієнти 1С:

 • оновлення тонкого клієнта може виконуватися через інтернет автоматично,
 • поновлення для товстого клієнта треба завантажувати з сайту 1С
admin
Оцініть автора
( Поки що оцінок немає )
Додати коментар