Моніторинг нових оновлень M.E.Doc

«Лідерство — це особиста історія». Кожна велика компанія має свою історію і вона завжди про ту людину, який став Атланті і звалив на свої плечі небо і перетворив ідею в стабільно працюючу корпорацію. Але, у будь-якого «атланта» є своя команда. І, якщо в цій команді немає хоча б одного лідера зі схожими з натхненником якостями, то компанія розвивається набагато повільніше. Чому в одну компанію приходять ТОПи і вона починає змінюватися, продажі ростуть, команда продуктивно працює, партнери задоволені співпрацею, а в іншій компанії ТОП, такого ж рівня не може навести елементарний порядок? Тому що команда виходить зі своєї зони комфорту тільки в тому випадку, коли її надихає, запалює лідер. Команда без лідера на чолі просто працює, щодня виконує свої обов'язки. Правильно, старанно, але без «вогника». Результат не змушує себе чекати.

Лідер — хто це?

Лідер — це людина на якому тримаються всі духовні, емоційні і, як наслідок, комерційні процеси.

Лідер вірить в те, що робить і говорить. Він упевнений, що може змінити світ і вміє транслювати свою віру так, щоб нею переймалися інші члени команди. Це не диво — це величезна робота над собою і незвичайні психологічні та інтелектуальні ресурси. Західна школа управління дає однозначну відповідь — лідерство не що інше як навик, який можна розвивати і тренувати.

Ми ж говоримо про те, що лідерство, харизма — це іскра, яку потрібно дістати з глибини свідомості і розвинути. Якщо діставати нічого, то компанія буде працювати, але не буде розвиватися поки не прийде людина з іскрою, справжній, природжений лідер, якому досить сказати кілька слів, щоб мотивувати відділ працювати на 200%.

Навчитися бути лідером можна, але ця роль підходить далеко не всім. Давайте порівняємо Стіва Джобса і Володимира Леніна. Джобс змінив світ своєю технікою, він показав, як можна досягати цілей дуже простими і зрозумілими методами. Він спочатку зробив життя людей простіше, а потім дав їм відчути себе майже всесильними за рахунок розмивання меж і тимчасового простору. Володимир Ленін теж змінив життя людей, подарував їм почуття власної гідності, самоідентифікацію. До Леніна пролетарі знали, що вони пролетарі, але вони не мали ніяких благих цілей, а з Леніним прийшов комунізм, новий суспільний лад, тисячі людей надихнулися грою під назвою «Краще життя». Привабливість гри полягала в тому, що люди самі могли щось робити і бачити результат цих дій. Джобс змінив життя людей без болю і крові, Ленін в буквальному сенсі зламав державну машину і дав владу тим, хто раніше навіть не мріяв про неї. Методи різні, результат один — за цими лідерами йшли мільйони.

Що лежить в основі лідерства?

Лідерство — це наявність високої мети, до якої він йде сам і веде свою команду. Це не тільки про багатство власника компанії — це про «мир у всьому світі» та інші високі цінності. Менеджерам і рядовим співробітникам не цікаво робити багатшими власника компанії, але їм цікаво забезпечувати свою сім'ю і робити світ кращим, допомагати комусь, перебуваючи на своєму місці. Якщо компанія і ідейний лідер працюють тільки в форматі грошей, то в такій компанії часто змінюється персонал (менеджери і рядові співробітники), компанія не має тієї ваги і репутації, які є у компаній з високими цілями і соціальною відповідальністю.

Друга неодмінна складова залучення в процес — це боротьба. Давайте згадаємо Мартіна Лютера Кінга, канонічного лідера, який загинув за ідею, Нельсона Манделу, який просидів у в'язниці 20 років тільки за те, що відстоював свою позицію або найсвіжіший приклад — Михайло Ходорковський, який провів за гратами більше десяти років. У цих лідерів була мета, вони за неї боролися, їх підтримували і їм слідували мільйони людей. Ось що значить класичне лідерство. Наших ТОПів ніхто не змушує сидіти в тюрмі, більше того, вони можуть жити і працювати з будь-якої точки світу, зберігаючи свої лідерські позиції, але вони зобов'язані боротися з чимось або кимось за втілення своїх ідей в життя. Вони повинні задіяти механіку досягнення мети, проходити ланцюжок ідея-борьба- «мир у всьому світі».

Лідер повинен бачити майбутнє і вміти показати його своїй команді. Якщо команда бачить майбутнє очима лідера — вона йде за ним беззаперечно. Задайте питання члену команди, яка працює над великим проектом — чим він там зайнятий. Якщо лідер правильно транслював підлеглому бачення майбутнього — людина відповість на ваше запитання майже прямою мовою лідера, тими словами, які лідер говорить про мету своїх підлеглих.

Які типи лідерів задіяні в бізнесі

Західні лідери більш відкриті і демократичні. Серед них багато змішаних типів, найчастіше — це «достігатор-комунікатор» або «достігатор-інтегратор». У нас же є тільки чисті види лідерів, якими вищий менеджмент компаній не знає, як користуватися. У нас все або достігатори або аналітики або інтегратори. Ніхто навіть не замислюється над тим, що якщо людина достігатор, то у нього ще можна розвинути якості аналітика або інтегратора і тоді все запрацює як годинник. Хто ж такі всі ці достігатори і аналітики?

Аналітик — негласний лідер, сірий кардинал, який завжди знаходиться трохи в стороні, вивчає і акумулює інформацію, щоб в певний момент видати якийсь потрібний компанії результат. Його майже ніхто не бачить і не чує, але без його знань компанія не може розвиватися. З аналітиком все прагнуть познайомитися і дружити тільки тому, що його огортає флер таємничості. Він завжди задумливий і небагатослівний. Його поважають.

Достігатор — людина, яка прагнути перевершити всіх і вся. Основою його життя є перемога. Без постійної дози успіху достігатор занурюється в депресію. Йому дуже важливо бути на виду, укладати в собі відчутний успіх. Як правило, він укладає найвдаліші операції, постійно виводить компанію на якийсь більш якісний рівень. Команда слухає його, розкривши рот, і йде за ним, тому що попереду її завжди чекає успіх. Достігатори не вміють програвати, у них це не закладено в налаштуваннях. Люди знають, що якщо вони в команді достігатора, то хочеш, не хочеш, а перемогти доведеться. Для нього люди — це ресурс. Це витрати процесу комунікації. Його бояться і їм захоплюються. Найяскравіший приклад достігаторов це Дональд Трамп і Олег Тінькофф. Вони явні 100% лідери, але їх основним інструментом є комунікації.

Інтегратор — людина, яка працює на компроміс. Він вражаючим способом вміє знайти компроміс з усіма, впровадити свої знання і вміння там, де це здається безнадійним. Інтегратори — це ідеальні кризові менеджери, рятувальники і відновники. Команда йде за інтегратором тому, що весь процес досягнення позитивного результату як на долоні. Інтегратор каже, хлопці ми з вами зробимо ось так і ось так і в результаті отримаємо ось цю мільйонну угоду. Але для цього нам потрібно напружитися ось в цьому і цьому моменті. Крім того, уклавши угоду — ми зможемо подарувати рік ситого життя маленьким африканцям в Конго або дитячому будинку під Рязанню. Усе. Команда риє землю і укладає цю угоду. Сім'ї забезпечені, власник компанії ще трохи поліпшив свій фінансовий стан, африканські діти нагодовані. Всі задоволені. Кращим представником лідерів подібного типу є мати Тереза. Вона не вимовляла полум'яних промов, але вона кожен день міняла світ і дарувала надію на краще майбутнє мільйонам людей. Інтеграторів поважають всі, апріорі.

Цікавий приклад. На ринку IT з'явилася нова компанії, всюди, на конференціях семінарах, її представляла дуже симпатична блондинка. Чоловіки, айтішники, приходили в невимовне захоплення, побачивши її. Коли приходив час укладати договір, поруч з блондинкою з'являвся її чоловік, який доводив угоди до кінця. Це приклад ідеального тандему з негласного лідера і його представника в зовнішньому, бізнесовому світі.
Комунікатор — це зірка, лідер, який вміє словесно зарядити команду на досягнення самих неймовірних цілей, які звичайній людині здаються просто нездійсненними. Він настільки добре володіє словом, що може в буквальному сенсі гори звернути. Він вміє домовитися з усіма, не заподіявши шкоди нікому. Комунікатор випромінює енергію, він ділиться нею з оточуючими. Його можна порівняти з сиреною з міфології. Люди все віддають, щоб тільки послухати комунікатора, отримати від нього похвалу. Для комунікатора не має значення, скільки у нього підлеглих, йому важливо зачарувати, підкорити всіх. Його завдання — зробити зовнішнє враження. Цей тип лідера — несистемний. Йому потрібно хтось хто буде їх ловити. Він будує багато відносин, але поверхово. Комунікатора завжди повинен підтримувати той, хто дружить з цифрами, системний і глибокий чоловік.

Як розвинути в собі лідерські якості

Для початку визначтеся, до якого з перерахованих типів ви належите. Знайдіть в собі те, що може стати основою. Ви геніальний аналітик, але боїтеся виступати перед аудиторією? Знайдіть того, хто озвучить ваші слова, стане вашим «ротом». Ви ідеальний інтегратор, але вам не вистачає мужності робити якісь кардинальні кроки? Знайдіть того, хто виконає це за вас, того члена команди, який по суті своїй є достігатором.

А може бути ви відмінний достігатор, але не вмієте згладжувати кути, завжди дієте прямо і безкомпромісно? Аналітик і інтегратор завжди прийдуть вам на допомогу.

Лідерів без команди не існує. В кожній людині є лідер. Розвивайте і розвивайтеся.


Повернення до списку