Налаштування виробничого календаря
Виробничий календар — це календар, який складається з урахуванням свят і вихідних днів на поточний рік.
Дані виробничого календаря використовуються в підсистемі розрахунку зарплати, тому його заповнення є обов'язковим перед розрахунком зарплати.
За замовчуванням використовується включений в поставку програми виробничий календар з найменуванням «Україна» — це загальнодержавний календар, святкові дні і переноси вихідних днів в якому заповнені (оновлюються) автоматично відповідно до законодавства. Цей виробничий календар зберігається в довіднику«Виробничі календарі» в розділі «Зарплата і кадри», групи «Довідники та настройки» (Мал. 1).
Налаштування виробничого календаря здійснюється на кожен календарний рік. Вибір року проводиться в реквізиті «Рік» за допомогою кнопок зі стрілками. У програмі виробничий календар «Україна» на 2020 заповнюється автоматично за допомогою кнопки«Заповнити по умовчанню» (Мал. 2) з урахуванням останніх законодавчих змін щодо складу святкових днів.
Кожен вид дня у виробничому календарі позначається своїм кольором:
- робочий день — чорним;
- передсвятковий — синім;
- святковий — рожевим;
- субота — темно-червоним;
- неділя — червоним.
Згідно з частиною третьою ст.67 КЗпП у разі, коли святковий або неробочий день співпадає з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
У 2020 року передбачено перенесення вихідних днів:
- 8 березня неділя перенесено на 9 березня понеділок;
- 19 квітня неділя перенесено на 20 квітня понеділок;
- 9 травня субота перенесено на 11 травня понеділок;
- 7 червня неділя перенесено на 8 червня понеділок;
- 28 червня неділя перенесено на 29 червня понеділок.
Інформація про всі виконані перенесення відображається в нижній частині форми виробничого календаря (Мал. 2).
Бувають ситуації, коли певний робочий день необхідно перенести на інший день, наприклад, в 2020 році 2 січня необхідно перенести на 11 січня.
Для цього необхідно:
- виділити день, який необхідно перенести (2 січня), встановивши на нього курсор миші;
- натисканням правої кнопки миші на виділеному дні викликати контекстне меню і вибрати пункт «Перенести день» або натиснути на кнопку «Перенести день» у верхній частині форми виробничого календаря;
- в діалоговому вікні, яке відкриється, вказати дату (11 січня), на яку слід перенести робочий день.
Якщо необхідно призначити вихідний день робочим днем (наприклад, 21 березня), то потрібно (Мал. 4):
- виділити вихідний день, який буде призначено робочим, встановивши на нього курсор миші;
- натисканням правої кнопки миші на виділеному дні викликати контекстне меню і вибрати пункт «Змінити день» або натиснути на кнопку «Змінити день» у верхній частині форми виробничого календаря;
- у списку вказати вид дня «Робочий».
Звернути увагу!
Якщо робочі дні призначаються вихідними, наприклад, (передсвятковий робочий день 8 травня переноситься на суботу 16 травня), то слід призначити робочий день саме тим днем, на який переноситься робочий (тобто, 8 травня призначити суботою).
Для скасування призначення певного дня святковим необхідно:
- виділити святковий день, який необхідно скасувати, встановивши на нього курсор миші;
- натисканням правої кнопки миші на виділеному дні викликати контекстне меню і вибрати пункт «Змінити день» або натиснути на кнопку «Змінити день» у верхній частині форми виробничого календаря;
- у списку вказати вид дня: робочий, субота, неділя, передсвятковий або неробочий.
Звернути увагу!
Кількість святкових днів строго регламентовано законодавством, і не повинно бути збільшено/зменшено при перенесенні вихідних днів. Тому слід дуже обережно підходити до призначення або скасування святкових днів.
Запис виконаних налаштувань в інформаційну базу проводиться по кнопці «Записати» або «Записати та закрити».
Існує можливість сформувати друковану форму виробничого календаря, натиснувши на кнопку «Друк» (Мал. 6). У друкованій формі виводяться дані про кількість робочих, календарних, вихідних і святкових днів, кількість годин при 40-годинному, 36-годинному і 24-годинному робочому тижні, а також середньомісячна кількість годин.